Fujifilm beviser endnu engang, at de er kongerne af kundepleje.
Hvor de fleste andre producenter udsender firmware-opdateringer for at rette småfejl, er Fujifilm kendt for at tilføje nye funktioner og væsentlige forbedringer til deres kameraer ved hjælp af opdateringer, kunderne selv kan installere i kameraerne.
Fujifilm har netop offentliggjort nye gratis opdateringer til X-T2 og X-Pro2, der føjer hele 33 forbedringer til deres topmodeller i X-serien.
I slutningen af marts kommer version 2.00 til X-T2 og version 3.00 til X-Pro2 med hele 27 opdateringer, og i maj kommer version 2.10 og 3.10 med yderligere seks forbedringer.
Bedre fokus

Der er blandt andet forbedringer til autofokus på vej.
© FujifilmBlandt nyhederne er, at man kan vælge lukkertider på op til 15 minutter mod 30 sekunder i den nuværende firmware.
Autofokus med ansigtsgenkendelse bliver også hurtigere, og man kan vælge en endnu mindre størrelse på autofokuspunktet, så der bliver i alt seks størrelser at vælge mellem.
Med Auto Bracketing, hvor man tager flere billeder med forskellige eksponeringer, kan man i dag skyde tre billeder, men det udvides til ni billeder med den nye firmware.
På X-T2 kommer der også en række forbedringer af videofunktionen, så man fx kan ændre ISO og få vist et histogram under optagelsen.
I opdateringerne, der kommer i maj, bliver det blandt andet muligt at justere yderligere på lysstyrken i den elektroniske søger.
På Fujifilms engelsksprogede hjemmeside kan du se en liste med alle nyhederne.