Ifølge Canon er det nye XC10 lige velegnet til video og stillbilleder, og det kameraet kan skyde video i 4K på 3840 x 2160 pixels samt fotos på 12,0 mio. pixels. 4K-optagelserne gemmes på de hurtige CFast 2.0-kort, mens optagelser i Full HD samt fotos gemmes på SD-kort.

Canon-kameraet har en nyudviklet cmos-sensor på 13,2 x 8,8, som er samme størrelse som i Nikons systemkameraer, og ifølge Canon skulle billedkvaliteten være høj med samme farvegengivelse som i de professionelle Cinema-kameraer. Det har et objektiv med 10x zoom, som svarer til 27,3-273 mm.

Både håndgreb og den berøringsfølsomme lcd-skærm er fleksible, hvilket gør det nemmere at skyde fra specielle vinkler. Der er desuden indbygget wi-fi, så man kan fjernbetjene XC10 fra en smartphone eller tablet-computer. XC10 har en vejledende pris på 16.999 kroner og kommer til salg til juni.

Skal det være endnu vildere, har Canon også lanceret Cinema-kameraet EOS C300 Mark II, der også kan skyde i 4K, og hvor man kan udskifte optikken. Prisen for det professionelle kamera, der kommer på markedet til september, er dog 145.999 kroner.