Jakob Andersen:
Billedet viser en omgang uvejr, som det udfoldede sig i en times tid hen over marken. Et voldsomt skue, der indgydede respekt for naturens kræfter.
Vi siger: Mesterligt skudt! Billedet rummer masser af atmosfære, og de flotte linjer i marken leder øjet godt rundt i billedet. Den dystre redigering er også med til at forme fortællingen.
Exif data:
5 sekunder
F5.0
ISO 400
14 mm
> Send dit eget billede ind til vores fotokonkurrence lige her!

Leo Nielsen:
Dette er en kobberguldbasse fra Mols Bjerge, som jeg så lande. Jeg brugte manuel indstilling på kameraet med en blænde F13 for at få ben, overkrop og hoved skarpe.
Vi siger: Billen står flot og skarpt, og ved at bruge flash med diffuser har du sørget for at fryse billens bevægelse, uden at detaljerne forsvinder i de lyseste områder af skjoldet.
Exif data:
1/160 sekund
F13
ISO 800
90 mm

Kim Nisi:
Naturen er mit mentale ladestik, og det giver mig en enorm indre ro at være derude alene med kameraet og bare lade naturen udfolde sig foran mig. Det har jeg forsøgt at afbilde her.
Vi siger: Roen har du fanget på fornem vis, og horisonten er flot og lige. Der er en god ligevægt i billedrammen, fordi stenene i højre side vejer op for personen i venstre side.
Exif data:
1/3200 sekund
F16
ISO 1250
20 mm

Juha Vuokko:
Jeg havde kameraet med på sommerferie, og da jeg var ude at svømme ved sommerhuset med børnene, fik jeg pludselig idéen om at tage dette billede i den flotte sol.
Vi siger: Det er en rigtig god idé, du har fået, og det også har givet et flot resultat. Den hurtige lukkertid, du har valgt, får dråberne til at stå stille i en flot bane gennem luften.
Exif data:
1/4000 sekund
F8.0
ISO 1250
45 mm

Morten Lyngsø:
Sommeren bød på DM i Ballon på Nordfyn, og jeg var ude efter et anderledes foto. En morgen var jeg på det helt rigtige sted på det helt rigtige tidspunkt, som jeg fangede på 500 mm.
Vi siger: Symmetrien er perfekt, og kvadratbeskæringen med masser af luft om motivet skaber et fængende billede med et interessant perspektiv på varmluftballonen.
Exif data:
1/320 sekund
F7.1
ISO 125
500 mm

Dan Andersson:
Billedet er taget, da aftenens sidste stråler ramte den røde træbro. Det forestiller Lejonströmsbron i Skellefteå og er taget med en af mine favoritter, Panasonic Lumix DMC-LX3.
Vi siger: Det er en flot, enkel og stemningsfuld komposition, du har lavet. Vi kan få øje på en lille plet i skyerne, som med fordel nemt kan fjernes i fx Lightroom.
Exif data:
1/500 sekund
F3.2
ISO 80
41 mm

Jan Markussen:
Jeg har fulgt denne havørn og dens familie uden for Bodø siden foråret. Billedet er af hannen, der er på fiskejagt, så ungen, der venter i reden, kan få stillet sin sult.
Vi siger: Dejligt at se, at både fjer og kløer står flot skarpe. Kompositionen fungerer godt, fordi ørnen flyver ind i billedet. Næste udfordring kunne være at få fisken med.
Exif data:
1/2000 sekund
F4.0
ISO 560
400 mm
