Nordens mest fotogene fugl: Se finalisterne i vores store fotokonkurrence

I forlængelse af vores kåring af den mest fotogene fugl udskrev vi en fotokonkurrence. Vinderen annonceres snart, men her kan du se de finalisterne.

© Steen Vagner

Vi kårede, i samarbejde med Sony, tidligere på året Nordens mest fotogene fugl, hvor det var isfuglen der løb med en meget sikker og fortjent sejr. I forlængelse af kåringen udskrev vi en fotokonkurrence, hvor vi ville finde Nordens bedste fuglebilleder.

Dommerpanelet bestående af bl.a. fotografen Staffan Widstrand og Digital FOTOs chefredaktør, Klaus Nygaard, har været i fuld gang med at gennemgå de mange indsendte billeder fra læserne, og vi kårer de bedste i nr. 19, der udkommer i slutningen november. Der er præmier fra Sony for næsten 70.000 kroner.

Blandt præmierne i fotokonkurrencen er et Sony A7R V med fugleøjefokus og et objektiv på 200-600 mm, så man kan komme helt tæt på de flyvende motiver. Kameraet har også en forrygende søger og en høj opløsning på 60,2 mio. pixels.

Indtil vi er klar med vinderne af konkurrencen, kan du herunder se nogle af de mange gode bud, vi har fået.

Se de nominerede billeder her

© Ian Falck

© Frank Egelund

© Ole Laursen

© Christina Orrling

© Risto Vähämäki

© Kim Poulsen

© Anja Johansson

© Silas Orbe

© Risto Vähämäki

© Markku Månsson

© Aviaja Schluter

© Kristina Bøge Pedersen

© Miko Räsänen

© Lars Mikkelsen

© Klaus Madsen,

© Elena Peregudova

© Steen Vagner