Kendt kvindekalender overrasker

Den legendariske Pirelli-fotokalender tager en helt ny drejning. Se billeder af kalenderens overraskende kvinder her.

Gennem 42 år har man(d) kunnet nyde anerkendte fotografers billeder af topmodeller og andre smukke kvinder i mere eller mindre påklædt tilstand i den ikoniske Pirelli-fotokalender. En hel del år har kalenderen endda også budt på nøgenbilleder.

Men i 2016 går kalenderen, som netop er udkommet, i en helt ny og anderledes retning. Den berømte amerikanske portrætfotograf Annie Leibovitz står for billederne, og hun har valgt at fokusere mindre på sparsomt klædte kroppe og kurver og i stedet fremhæve professionelle kvinder, der har sat deres aftryk i verden.

Det betyder, at man i de næste tolv måneder kan nyde billedet af blandt andet kunstneren Yoko Ono, sangerinden Patti Smith og den 77-årige filantrop og kunstsamler Agnes Gund. Kun to kvinder i kalenderen poserer uden ret meget tøj på, nemlig tennisstjernen Serena Williams og komikeren Amy Schumer, men begge uden at afsløre ret meget.

Video

Kalenderen udgives i 20.000 eksemplarer, men kan ikke købes. I stedet gives den til Pirellis kunder og ansatte, samt til udvalgte berømtheder, musikere, politikere og kongelige.

Se flere billeder og videoer her.