Nikon har i dag lanceret tre nye objektiver til fotografen, som elsker små brændvidder og ekstreme vide vinkler.
Det drejer sig om det første fiskeøjezoomobjektiv nogensinde og et lysstærkt FX 28 mm prime-objektiv til Nikons digitale spejlreflekskameraer i DX-format, samt et 10-20 mm ultravidvinkel DX zoomobjektiv til APS-C.
AF-S FISHEYE NIKKOR 8–15mm f/3.5–4.5E ED
Det nye fiskeøjezoomobjektiv til full-frame er nærmest to fiskeøjeobjektiver i ét, da du kan gå direkte fra et cirkulært billede på 8 mm til et billede, der fylder billedrammen ud på 15 mm uden objektivskift. På 8 mm får du en synsvinkel på hele 180 grader.
Nikon lover kant-til-kant skarphed selv ved største blændeåbning, F3,5, og en mindste fokusafstand på 16 cm.
Objektivet er en robust støv- og stænksikker konstruktion og er udstyret med kombineret modlysblænde og objektivdæksel.
Forventes i butikkerne 15. juni. Vejledende pris: 12.095 kroner
AF-S NIKKOR 28mm f/1.4E ED
En lysfølsom vidvinkel-prime på 28 mm og F1.4 til full-frame, som giver dig skarpe billeder under alle lysforhold - selv ved stor blændeåbning. Blænden hjælper dig til lille dybdeskarphed, ligesom det er et godt objektiv til at fotografere i svagt lys.
Med en mindste fokusafstand på kun 28 cm får du endnu større alsidighed. Støv- og dråbebeskyttet konstruktion betyder sikker optagelse under udfordrende vejrforhold.
Forventes i butikkerne 29. juni. Vejledende pris: 19.395 kroner
AF-P DX NIKKOR 10–20mm f/4.5-5.6G VR
Foretrækker du vidvinkelzoom fremfor prime, giver 10-20 mm dig en anden fleksibilitet - lige fra store vidder til nærbilleder.
Minimumsfokusafstanden er 22 cm, og Nikons vibrationsreduktion (VR) hjælper med til at undgå rystede billeder og opnå skarpere billeder under dårlige lysforhold.
AF-P stepmotoren giver en hurtig, jævn og næsten lydløs autofokus, hvilket er en yderligere fordel ved videooptagelser.
Forventes i butikkerne 29. juni. Vejledende pris: 3.095 kroner