Samyang AF 24-70mm F2.8 FE

Stærk debut til både foto og video.

Samyang er gået ind i kampen om standardzooms til Sonys spejlløse kameraer og har lanceret deres første zoomobjektiv, som passer til full-frame. Og man får mange stærke funktioner og en fantastisk billedkvalitet fra hjørne til hjørne selv på den maksimale blændeåbning F2.8. Objektivet laver en flot baggrundssløring, og der er heller ikke meget vignettering at spore på de største blændeåbninger. Vi var desuden imponerede over, hvor hurtigt og relativt lydløst fokus skiftede fra motiver langt væk til tæt på.

Objektivet har endnu en lækker detalje. Det er nemlig parfokalt, hvilket betyder, at fokus ikke ændrer sig, når man zoomer ud og ind. Det er en stor fordel, når man optager video. Vi testede dette på et Sony A7 III med focus peaking og kunne konstatere, at det bare virkede. På siden sidder i øvrigt en smart skydeknap, som skifter objektivets fokusring fra manuel fokusering til at justere blænden.

Det er konstrueret i lækre materialer, og den høje byggekvalitet sammen med vejrforseglingen betyder, at man får rigtig meget for pengene.

PRIS

6214 kr.

Testbilleder