Indledning
24-70 mm er et alsidigt brændviddeområde. Det klarer alt fra landskaber til portrætter og fungerer derfor fint som en standardoptik. Med stor blænde bliver mulighederne endnu større. Det får du i Sigma 24-70 mm F2.8 DG DN II | Art – en opgraderet version af et af Sigmas mest populære objektiver.
Populariteten har ikke kun at gøre med kvaliteten – også med prisen. Objektivet er betydeligt billigere end fx Sonys modeller med samme brændviddeområde og lysstyrke.
Den optiske konstruktion har fået en overhaling. Den består bl.a. af fem asfæriske linser, som er med til at sikre konsistent skarphed gennem hele spektret af brændviddeområder og blændeåbninger. Selv på de yderste blændeåbninger tegner objektivet skarpt. I den komfortable midterbane på F11 topper skarpheden.
Ved de største blændeåbninger får man en lækker baggrundssløring. Objektivets 11 blændelameller giver pæne, afrundede højlys med en lille en snert af sæbeboble-effekt, hvor kanten af højlysene lyser lidt mere op end midten.