Vi har prøvet Sonys nye telezoom

Sony har netop lanceret objektivet FE 70-200mm F2.8 GM OSS II, som er en ny og lettere udgave af den klassiske telezoom. Og som nogen af de første i verden har vi anmeldt det.

13. oktober 2021 af Kristoffer Engbo

En af de helt klassiske optikker til system- og spejlreflekskameraer er en 70-200 mm på F2.8, der kan bruges til mange forskellige motiver, heriblandt portrætter, dyr og landskaber.

Nu har Sony lanceret anden generation af det klassiske glas i deres fineste G Master-serie. I forhold til forgængeren har det nye Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II barberet 435 gram af vægten, og blandt andet autofokus skulle være forbedret.

Læs anmeldelsen af Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II

Vi var blandt de første til at prøve det nye objektiv, så allerede nu kan du læse vores anmeldelse og se, hvordan det gik, da vi blandt andet var til koncert, og så kan du nærstudere vores testbilleder taget med det nye objektiv.

Læs vores anmeldelse af Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II her.

Sony FE 70-200mm F2.8 GM OSS II har en vejledende pris på 23.000 kroner

Læs også

MÅSKE ER DU INTERESSERET I ...