Til trods for sin store billedchip måler GFX 100 S kun 15,0 x 10,4 x 8,7 cm. Fatningens diameter er hele 6,5 cm.
Fujifilm beviste med GFX 50S i 2018, at et kamera med en kæmpe mellemformatsensor ikke behøver at fylde eller veje mere end et stort spejlrefleks- eller systemkamera. Nu har Fujifilm formået at presse en sensor på hele 102,0 mio. pixels ind i et kamera, der ikke er meget større. Ligesom de øvrige GFX-modeller måler sensoren 33 x 44 mm, og den er dermed væsentligt større end full-frame på 24 x 36 mm.
Ergonomien er fantastisk. Det kompakte GFX 100S har nemlig en gummiagtig overflade og et godt håndgreb, som sikrer, at kameraet ligger som støbt i vores hænder. Søgeren er med sine 3,69 mio. punkter i samme fine klasse som APS-C-kameraet X-T4. Der er endda blevet plads til indbygget billedstabilisering, og den er uvurderlig, for G-objektiverne er store og tunge.
Topfarten er på fem billeder i sekundet, og da vi testede autofokus på hurtige skatere, var fejlprocenten stor. Det er dog heller ikke et actionkamera, men derimod forrygende til landskaber, arkitektur og portrætter, og med sin kompakte udformning er det også et godt valg for gadefotografen. På disse mere rolige motiver fungerer auto- og øjefokus rigtig fint. Mange af de store G-objektiver arbejder dog lidt trægt, så fokussen reagerer ikke helt så hurtigt, som man ofte oplever med full-frame.
Billedkvaliteten er rent ud sagt imponerende. De store billedfiler har en fuldstændig overlegen detaljegengivelse, og på højeste ISO er der flere detaljer end i tilsvarende fotos med fx full-frame-kameraet Sony A7R IV på 60,2 mio. pixels, hvilket hænger sammen med den større sensor.
Synes du ikke, 102 mio. pixels er nok, kan du bruge funktionen Pixel Shift, hvor kameraet skyder 16 billeder, som du bagefter sætter sammen i programmet Pixel Shift Combiner. Det gav os billeder på hele 407 mio. pixels og en filstørrelse på 1,5 gigabyte. Funktionen er tidskrævende og kræver stativ, men resultatet er udmærket, hvis motivet er helt roligt.
PRIS
49.995 kr.
Det syntes vi efter ...
3 minutter: Med sit kompakte design føles kameraet som et spejlrefleks i Canon EOS 5D-klassen.
7 timer: Autofokussen er ikke den hurtigste. Vi fik de bedste skud med rolige motiver.
4 dage: Detaljegraden blæser os ganske enkelt bagover.
Dommen
+
Fantastisk detaljeret billedkvalitet.
Indbygget billedstabilisering.
God ergonomi og nem betjening.
–
Langsomme serieoptagelser.
Autofokus kunne være hurtigere.
Nærmeste konkurrent
Testbilleder
Billeder af farvekort er taget på henholdsvis laveste ISO-værdi uden ISO-udvidelse, ISO 1600, ISO 6400 og højeste mulige ISO-værdi med udvidelse.