Hvis du leder efter et kamera, der er på størrelse med din telefon, så du kan have det med dig overalt, så er Fujifilms nye kompakte systemkamera muligvis svaret.
Det netop annoncerede Fujifilm X-E4 måler nemlig 12,1 x 7,3 cm, hvilket er mindre end noget andet kamera med X-fatning – og mindre end selv den mindste iPhone 12.

Det nye kamera vejer kun 364 gram og kan nemt ligge i lommen.
© FujifilmDerudover har kameraet fået et fladt design, så det let kan ligge i en jakkelomme. Dermed er der ingen undskyldninger for ikke at have det på sig.
Af andre vigtige nyheder tæller den nyeste X-Trans-billedsensor på 26 mio. pixels samt den nyeste X-Processor 4, som er den samme som i det dyrere Fujifilm X-T4.
Derudover kan X-E4 gå ned på ISO 160, hvor forgængeren kun kunne gå ned på ISO 200. Det medvirker altsammen til en bedre billedkvalitet.

Når den fleksible skærm er foldet ind, er bagsiden af Fujifilm X-E4 helt flad.
© FujifilmX-E4 er også blevet udstyret med en fleksibel skærm, der kan drejes 180 grader. Og så er der hele 18 filmsimulationer at vælge mellem, hvis du er én af dem, der skyder i jpeg.
Fujifilm X-E4 kommer til at koste 849 dollars, hvilket svarer til cirka 5200 kroner.
Nye objektiver til X-E4
Samtidig med Fujifilm X-E4 kommer to nye objektiver med X-fatning – FUJINON XF27mm F2.8 R WR og FUJINON XF70-300mm F4.0-5.6.

Det opdaterede vidvinkelobjektiv har fået flere brugbare funktioner.
© FujifilmVidvinkelobjektivet, der er en opdatering af det mest kompakte objektiv i X-serien, er vejrbestandigt og er blevet forsynet med en ring, hvor du kan styre blænden samt en knap, der kan låse blændeværdien.
Objektivet kommer til at koste cirka 3700 kroner.

Det nye zoomobjektiv giver en brændvidde svarende til helt op til 457 mm.
© FujifilmZoomobjektivet er rettet mod bl.a. naturfotografer, eftersom brændvidden svarer til 107-457 mm på full-frame. Det er udstyret med en lineær autofokusmotor, der giver en hurtig og præcis fokusering, og indbygget billedstabilisering.
Objektivet kommer til at koste cirka 6650 kroner.