Nikon Z fc måler 13,5 x 9,4 x 4,4 cm. Kameraet er spækket med indstillingshjul og dedikerede funktionsknapper.
Nikons legendariske FM- og FE-modeller var i 1980’erne mange professionelle reportagefotografers foretrukne kameraer og blev fx brugt af AP-fotografen Jeff Widener til at tage billedet “Tank Man” på Den Himmelske Freds Plads i Beijing i 1989. Nu har Nikon taget udgangspunkt i disse klassiske modeller i udformningen af deres nye retrokamera. Resultatet er Z fc, der på afstand ligner sine analoge forgængere en del. Der er dog tale om et topmoderne systemkamera, som bygger på det eksisterende Z 50 med en APS-C-sensor på 20,7 kio. pixels.
Kameraet vejer kun 445 gram, og finishen virker noget plasticagtig – ikke mindst i forhold til fx et analogt FE 2 i hårdfør metal. Til prisen rammer kameraets finish dog et fint niveau i forhold til fx Fujifilm X-S10.
Det rendyrkede retrolook har sin pris, for ergonomien er ikke optimal. Med de helt lige linjer, får man aldrig et rigtig godt greb om kameraet.
Z fc er udstyret med dedikerede indstillingshjul til valg af ISO, lukkertid og eksponeringskompensation, hvilket kræver tilvænning. Desværre er det ikke muligt at vælge Auto ISO på ISO-hjulet, så her måtte vi hver gang ind i menuen. Det er tåbeligt. I stedet for et programhjul er der en lille arm, som skal vippes til M, A, S eller P. Det fungerer fint. Til gengæld savner vi et joystick til at styre fokuspunkterne med på samme måde som hos Fujifilm.
Autofokussen arbejder hurtigt og sikkert på linje med Z 50. Det gælder også kameraets øjefokus, der er på niveau med Fujifilms.
Billedkvaliteten er identisk med Z 50, hvilket vil sige rigtig god med fine detaljer og naturlige farver – uden dog at nå kameraer som Fujifilm X-S10 og Sony A6400.
Kameraet sælges i forskellige sæt, hvor man fx kan vælge det nye Z 28mm F2.8 (SE), der designmæssigt passer perfekt til kameraet, og zoomobjektivet Z DX 16-50mm F3.5-6.3 VR.
Er du ikke nostalgiker, så køb Z 50, der er billigere.
PRIS
7490 kr.
Det syntes vi efter ...
5 minutter: Ligheden med de gamle F-modeller er slående.
6 timer: Valg af Auto-ISO er besværlig.
8 dage: Et charmerende kamera, der skyder gode billeder
Dommen
+
Meget fin billedkvalitet med sikker eksponering.
Flot retrodesign med mange detaljer.
Skærmen er bevægelig i alle retninger.
–
Ingen billedstabilisering eller forsegling.
Få dedikerede DX-objektiver.
Nærmeste konkurrent
Testbilleder
Billeder af farvekort er taget på henholdsvis laveste ISO-værdi uden ISO-udvidelse, ISO 1600, ISO 6400 og højeste mulige ISO-værdi med udvidelse.