Når Solen er gået ned, månelyset er svagt, og der i øvrigt er klart vejr, lukker himlen op for en masse spændende motiver, som du uden problemer kan fange med helt almindeligt kameraudstyr.
Optagelserne foregår ganske naturligt i mørke, og derfor er der brug for ret lange lukkertider.
I Digital FOTO 2/2022 kan du lære, hvordan du gør, og hvordan du fotofraferer de mest typiske himmelfænomener.
Du lærer både at fotografere stjernespor, Mælkevejen, meteorsværme og planeter.
Hvem klarer billedbehandlingen bedst –musen eller digitizeren?
Når vi redigerer billeder, bruger vi rigtig mange museklik.
Dem kan man blive fri for med et digitalt tegnebræt og en pen.
I Digital FOTO 2/2022 kigger vi nærmere på en såkaldt digitizer og undersøger, hvilke fordele billedbehandling uden en mus kan byde på.
Vi tester om fotografer og fotoentusiaster kan få noget ud af tegnebrættet.
Vi lader nemlig vores mangeårige kompagnon i billedbehandling, musen, konkurrere mod en spritny digitizer fra Wacom inden for disciplinerne præcision og tid.
Petar Sabol og isfuglene
Vi har også interviewet Petar “Sharpeye” Sabol, der har vundet flere end 500 fotopriser.
En af grundene til den store hæder er et helt særligt venskab med en lille, farvestrålende fugl.
I denne udgave fortæller fotografen om, hvordan man fanger den lynhurtige flyver, isfuglen, og om at komme så tæt på den, at han kunne spejle sig i dens øjne.