De fleste fotografer starter med et spejlrefleks- eller systemkamera med et såkaldt kitobjektiv. Det dækker typisk et brændviddeområde, som svarer til 24-70 mm på full-frame. Har man et APS-C-kamera er objektiver på 18-55 mm meget udbredte. Med indregnet brændviddeforlængelse svarer området til 27-83 mm, hvilket er fint til rigtig mange motiver.
Disse objektiver er et udmærket sted at starte, men de har deres begrænsninger i kvalitet og rækkevidde. Det kan derfor godt betale sig at opgradere over tid med mere specifikke brændvidder, der hver især har deres fortrin og specialer.
Herunder kan du se, hvad de forskellige brændvidder især er gode til.
TILMELD DIG VORES NYHEDSBREV
Vi giver dig noget at tænke over, hver dag - direkte i din indbakke.
Fiskeøje – 8-14 mm
Med en billedvinkel, der ligger mellem 150 og 180 grader, kommer alt, hvad der er foran dig, med i billedet. Fortegningen er kraftig og effektfuld til eksempelvis landskaber og arkitektur.
Ultravidvinkel – 14-24 mm
Her kan du fange de helt store vidder uden at opleve samme stærke fortegning som fiskeøjer. Dybdeskarpheden er stor. Brændviddeområdet er perfekt til arkitektur, landskaber og gadefotos.
Vidvinkel – 24-35 mm
Her når du ind i det område, som du har med dit kitobjektiv, som er perfekt til landskaber, gadefotos og arkitektur. Du kan med fordel investere i mere lysstærke objektiver. Det kan godt være med fast brændvidde.
Normalområdet – 35-60 mm
Normalområdet afspejler i høj grad det menneskelige syn. Desuden er der godt styr på fortegning. Her kan du skyde alt fra landskaber til portrætter.
Makro – 50-200 mm
Skal du tæt på detaljerne, kommer du ikke uden om et dedikeret makroobjektiv. En lang brændvidde sikrer, at du ikke skygger for motivet eller skræmmer fx insekter. Vælg gerne et objektiv, der har intern fokusering og derfor ikke ændrer længde.
Kort tele – 60-150 mm
Her bevæger du dig uden for kitobjektivets rækkevidde. Det er eksempelvis perfekt til portrætter, da fortegningen er minimal. Du får også en god baggrundssløring.
Moderat tele – 150-300 mm
Skal du skyde action, dyr eller portrætter, er dette område et perfekt udgangspunkt. Fx finder du de populære og lysstærke 70-200 mm-objektiver med en fast blænde på F2.8 eller F4.0 her.
Lang tele – 300-800 mm
Sky og farlige dyr fotograferes bedst med de helt store teler. Du kan dog med fordel også bruge dem til at fange månen tæt på. Sport og action er også oplagt. De største modeller er dog ganske dyre.