Musvåge med bytte fotograferet fra skjul

Musvågen er den mest almindelige rovfugl i Danmark, men er utrolig svær at komme tæt på – medmindre du har et skjul som den danske naturfotograf Casper Krohn. Ham kan du læse mere om i Digital FOTO nr. 1/2021. 

© Casper Krohn

Mød fuglefotografen der byggede sit eget skjul

De fleste rovfugle i Danmark er så sky, at du kan glemme alt om at få nærbilleder af dem – medmindre du gemmer dig. Vi har talt med fotografen Casper Krohn om at bygge sit eget fotoskjul i baghaven og se naturen folde sig ud helt tæt på.

29. december 2020 af Sarah Marie Winter

Den danske fotograf Casper Krohn er kun 21 år, men han har allerede fået billeder af musvåger, røde glenter og havørne, som de fleste fotoentusiaster kun kan drømme om. 

Hemmeligheden står i Caspers baghave i Faaborg. Her har han nemlig bygget et permanent fotoskjul, som giver ham mulighed for at komme på skudhold af de sky rovfugle.

Vi har talt med Casper om, hvordan han byggede skjulet, hvad det kostede – og hvordan det var at få en musvåge i søgeren for allerførste gang.

“Jeg havde set alle de her rovfuglebilleder fra Norge og Sverige på Instagram, og jeg ville gerne prøve at tage nogle billeder af de rovfugle, vi har herhjemme i Danmark,” forklarer Casper.

> Læs også: Disse 10 fugle skal du fotografere

Musvåge siddende på træ fotograferet fra skjul

Hvis du skal bygge et skjul, er det vigtigt, at du overvejer placeringen i forhold til både lysindfald og baggrund. Læs mere om dette i Digital FOTO nr. 1/2021.

© Casper Krohn

Første skjul ødelagt af storm

“Jeg skrev til nogle venner, jeg har deroppe, og spurgte om råd til at lave et skjul. Der var én, der fik hjulpet mig i gang. Det første skjul byggede jeg for fem år siden, men det blev ødelagt i en storm, så for to år siden byggede jeg et nyt skjul, som jeg valgte at grave ned, så det blev mere robust,” siger han.

Casper arbejdede på skjulet om eftermiddagen og i weekenderne, og det tog cirka 14 dage og kostede mellem 10 og 11.000 kroner at bygge.

Da han sad i skjulet, gik der ikke mere end et par timer, før den første musvåge dukkede op foran kameraet.

“Det var en helt speciel oplevelse sådan at sidde ganske få meter fra den, mens den sad og spiste! Rovfugle er jo utrolig svære at komme tæt på, især i Danmark. Musvågen ser man stort set altid bare flyvende på lang afstand henover en eng, eller højt oppe i luften,” siger Casper.

> Læs også: Sådan fotograferer du fugle i flugt

Lær at bygge dit eget skjul i Digital FOTO

I Digital FOTO nr. 1/2021 går vi i dybden med fotoskjul, og bare rolig – der er noget for dig, uanset om du har en stor have, en lille have eller slet ingen have.

Vi guider fx til de offentligt tilgængelige fotoskjul ude i landet, til budgetvenlige superteler, til mobile skjul og naturligvis til faste fotoskjul, som vi viser, hvordan du bygger. 

Du får også inspiration til, hvilke fuglearter, du kan fotografere, samt hjælp til, hvilke materialer du skal bruge til byggeriet.

> Læs også: Skarpe tips – kom helt tæt på dyrene

Læs også

MÅSKE ER DU INTERESSERET I ...